Sprzątanie po remoncie – o czym należy pamiętać?

Każdy, nawet niewielki remont wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów tzw. kłopotliwych. Mowa tutaj o gruzie, elementach armatury, płytkach ceramicznych czy różnego rodzaju śmieci wielkogabarytowych. Takie odpady wymagają utylizacji na specjalnych zasadach. O czym należy pamiętać, by pozbyć się śmieci po remoncie szybko i zgodnie z prawem?

Sprzątanie po remoncie – jak je dobrze zaplanować?

Aby sprzątanie mieszkania lub domu po remoncie nie było kłopotliwe, konieczne jest dobre planowanie. Śmieci – szczególnie tych ciężkich i dużych – nie powinno się gromadzić w sposób przypadkowy. Większa ilość takich odpadów będzie trudna do przeniesienia, a cała czynność zajmie bardzo dużo czasu i energii. Dlatego, zanim jeszcze wbijemy pierwszy młotek, powinniśmy wyznaczyć miejsce do składowania śmieci.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na śmieci poremontowe, który najlepiej postawić przed drzwiami wejściowymi do budynku. Gdy remontujemy dom, a teren wokół należy do nas, nie ma ograniczeń co do lokalizacji takiego pojemnika. Gdy jednak remontujemy mieszkanie, należy pamiętać, by kontener nie zastawiał istniejących dróg komunikacyjnych (ulic, ścieżek czy chodników) oraz nie utrudniał korzystania z części wspólnych. 

Sprzątanie domu po remoncie – najważniejsze etapy

W trakcie prac remontowych powstają różnego rodzaju odpady, a także pył i gruz. Ważnym elementem przygotowań powinno być osłonięcie wybranych powierzchni przed zabrudzeniami (np. ułożenie folii na podłodze czy zabezpieczenie okien). Pozwoli to znacznie skrócić czas sprzątania po remoncie. Wszelkie porządki powinno się prowadzić według zasady „od góry do dołu”. Trzeba także pamiętać, by czyszczenie na mokro zawsze poprzedzić dokładnym oczyszczeniem powierzchni na sucho (zamiataniem lub odkurzaniem). W przeciwnym razie nagromadzone zabrudzenia (przede wszystkim kurz i pył) mogą zmienić się w trudną do usunięcia maź.

Drobny gruz i inne niewielkie elementy warto zamiatać na bieżąco (każdego dnia po zakończonej pracy) i składować w jednym miejscu (specjalnych workach lub mniejszych pojemnikach). Pomocny może okazać się również odkurzacz przemysłowy, przystosowany do zbierania tego typu śmieci. W większości przypadków wystarczającym rozwiązaniem będzie dobrej jakości miotła oraz szufelka. 

W sprawnym sprzątaniu po remoncie liczy się regularność, jednak niektóre prace należy wykonać na końcu (np. dokładne odkurzanie przeprowadzić dopiero wtedy, gdy wykonaliśmy wszystkie prace powodujące zapylenie). 

Gdzie wyrzucać odpady po remoncie?

Odpadów budowlanych, poremontowych oraz wielkogabarytowych (np. elementów konstrukcyjnych, starych mebli, zużytych sprzętów AGD) nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników komunalnych.

Wszystkie wymienione rodzaje odpadów należy wyrzucać do specjalnych kontenerów. W naszej ofercie znajdują się pojemniki różnego przeznaczenia i o różnych gabarytach. Do typowego sprzątania po remoncie wystarczy kontener o pojemności od 2,5 do 10 m³. (sprawdź kontener w Długołęce)

W razie potrzeby można także zamówić większy kontener na śmieci poremontowe, gruz budowlany lub inne odpady powstające podczas prac (nawet do 36 m³).

Jeśli chcesz zamówić kontener na odpady, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Wynajem kontenera można przeprowadzić całkowicie przez internet – wybrany pojemnik przywozimy na wskazane miejsce i odbieramy w wyznaczonym czasie, po czym bezpiecznie utylizujemy odpady.