O co zadbać, zanim przyjedzie kontener?

Chcesz raz na zawsze rozprawić się z odpadami budowlanymi, które zostały po remoncie? A może planujesz zmianę wystroju wnętrza i nie wiesz, co zrobić ze starymi meblami? Rozwiązaniem na wiele Twoich problemów związanych z utylizacją śmieci o nietypowych wymiarach, kształtach lub wymagających specjalnego sposobu postępowania jest kontener. Kiedy zamówić pojemnik na odpady i jak się do tego przygotować? Read More

Rozbiórka budynku – o czym warto wiedzieć?

Rozbiórka budynków to rodzaj prac budowlanych mających na celu demontaż i usunięcie całości bądź części danego obiektu budowlanego. Wszelkie prace powinny odbywać się w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo dla ludzi i najbliższego otoczenia. Wyburzenie budynku wymaga odpowiedniego zaplanowania od strony technicznej, korzystania z usług fachowej ekipy budowlanej i dopełnienia niezbędnych formalności. O czym należy pamiętać, decydując się na rozbiórkę? Read More

Co zalicza się do odpadów budowlanych?

Właściwe gospodarowanie odpadami budowlanymi ma kluczowe znaczenie dla dobra środowiska naturalnego. Nie wszystkie śmieci mogą trafić do komunalnych pojemników, a sposób ich składowania wpływa na późniejszy przebieg utylizacji lub przetwarzania. Co zalicza się do odpadów budowlanym i jak zgodnie z prawem wyrzucać odpady remontowe?

Read More

Segregacja odpadów budowlanych – dlaczego jest ważna i kogo dotyczy?

Segregacja odpadów budowlanych ma duże znaczenie dla środowiska – zużyte lub niewykorzystane materiały budowlane zagospodarowane w niewłaściwy sposób degradująco na nie oddziałują. Selektywna zbiórka śmieci po remoncie i budowie to podstawowy krok do utrzymania porządku i ponownego wykorzystania nieczystości poremontowych. Gruz czysty oraz inne materiały mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie w nowej formie. Jak segregować odpady budowlane?

Read More

Gdzie wyrzucać odpady zielone?

W czasie prac porządkowo-pielęgnacyjnych w ogrodzie powstają naturalne odpady, które mimo niskiej szkodliwości dla środowiska nie powinny trafić do wspólnego kosza z innymi śmieciami. Odpady zielone należy umieścić w specjalnym worku lub kontenerze, dzięki czemu będą zagospodarowane w sposób odpowiedni dla roślinnych pozostałości. Czy można spalać odpady zielone i jakie alternatywne rozwiązania warto wykorzystać podczas sprzątania ogródka?

Read More

Demontaż pieca kaflowego – jak zrobić to zgodnie z prawem?

Przed wymianą systemu grzewczego wiele osób musi stawić czoła rozbiórce starego pieca kaflowego. Rozwiązanie zastępuje się bardziej ekologicznymi instalacjami, które są zasilane gazem lub energią i emitują mniej szkodliwych substancji. Demontaż pieca kaflowego nie jest łatwym zadaniem – wiąże się z koniecznością rozebrania masywnej konstrukcji i uporządkowania dużej ilości powstałych odpadów budowlanych. Jak w zgodzie z prawem zlikwidować stary piec kaflowy?

Read More

Utylizacja papy – jak zrobić to z głową?

Wymiana dachu, podobnie jak sprzątanie po budowie generuje duże ilości odpadów budowlanych. Jednym z nich jest papa dachowa, która musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed przekazaniem do utylizacji. Niewłaściwe gospodarowanie pozostałościami materiałów budowlanych grozi otrzymaniem kar finansowych, dlatego przy ich wywozie warto zdać się na pomoc fachowców. Jak utylizować papę zgodnie z prawem?

Read More

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Przy remoncie lub zmianie wystroju mieszkania często przychodzi czas na nowe meble i sprzęty, które odmienią wygląd pomieszczenia. Co zrobić z niepotrzebnymi już elementami aranżacji? Odpady wielkogabarytowe, jak mówi sama nazwa – ze względu na wymiary nie mogą trafić do zwykłych koszy na śmieci i powinny zostać umieszczone w specjalnym kontenerze. Jakie przedmioty można do niego wrzucić i czym właściwie są odpady wielkogabarytowe?

Read More