Co zrobić z nieużywanym sprzętem elektronicznym

Sprzęt RTV i AGD, którego nie chcemy już używać, musi zostać zutylizowany wg określonych procedur. Oznacza to, że odpadów tego rodzajów nie możemy tak po prostu wyrzucić do śmietnika komunalnego. Jak bezpieczne i zgodnie z prawem pozbyć się tego typu kłopotliwych przedmiotów? Znacznie łatwiej, niż może się wydawać.

Wyrzucanie zużytego sprzętu elektronicznego – co mówi prawo?

Zgodnie z polskim prawem, za gospodarkę odpadami odpowiedzialne są gminy. To właśnie one organizują odbiór i transport odpadów z naszych posesji. Dotyczy to typowych odpadów powstających w gospodarstwie domowym, ale także tych kłopotliwych.

Ta druga grupa to na przykład stare meble i inne elementy wielkogabarytowe, w tym te powstające po remoncie. Dotyczy to również różnego rodzaju sprzętów RTV i AGD: telewizorów, konsol, komputerów, pralek, lodówek, itd. Jako że nie można ich wyrzucać do przydomowych pojemników, mamy do dyspozycji dwie drogi:

  • zawiezienie odpadów do gminnych punktów odbioru (tzw. PSZOK-ów),
  • wynajęcie kontenera od profesjonalnej firmy.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Gdzie wyrzucić nieużywany sprzęt elektroniczny?

PSZOK to punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z obowiązującym prawem, w każdej gminie powinien znaleźć się przynajmniej jeden taki punkt. W ten sposób mieszkańcy mają możliwość pozbyć się kłopotliwych śmieci za darmo. Po dostarczeniu odpadów do PSZOK-a zostaną one tam posegregowane i skierowane do utylizacji lub recyklingu (czy też innej formy odzysku). Warto wiedzieć, że podobne punkty zbierania odpadów są organizowane na przykład w wybranych sklepach RTV/AGD (które umożliwiają wymianę starego sprzętu na nowy podczas zakupu).

Minusem PSZOK-ów jest fakt, że śmieci należy samodzielnie zawieźć do punktu. Jest to trudne, jeśli nie dysponujemy odpowiednim samochodem, lub chcemy pozbyć się dużej ilości odpadów, lub takich, które są bardzo ciężkie czy niewygodnie w transporcie. 

Utylizacja sprzętu elektronicznego i śmieci kłopotliwych – kontener na odpady

Alternatywą dla gminnych punktów odbioru jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która odbierze od nas kłopotliwe odpady i zutylizuje je zgodnie z przepisami i bezpiecznie dla środowiska. Dotyczy to zarówno pojedynczych przedmiotów (np. pralki czy lodówki), jak i większej ilości śmieci powstałych na przykład w trakcie remontu. W pierwszym przypadku wystarczy jednorazowa usługa odbioru, w tym drugim warto rozważyć wynajęcie kontenera. 

Naszym klientom oferujemy kontenery w kilku wariantach. W typowych sytuacjach związanych z budową lub remontem odpowiednie będą te o pojemności od 2,5, do 10 m³. W przypadku powadzenia prac o szerokim zakresie lub w użytku komercyjnym (firmy produkcyjne i budowlane), zalecamy wybór większych kontenerów (nawet do 36 m³).

Wynajmując kontener na odpady zmieszane, możemy wyrzucić o niego zarówno stary sprzęt elektroniczny, jak i pozostałe śmieci. To szczególnie wygodnie w przypadku generalnych remontów, kiedy pozbywamy się starych mebli, gruzu i innych odpadów kłopotliwych w tym także tych wielkogabarytowych.