Jak długo rozkładają się odpady?

Wraz z postępem technologicznym oraz wzrostem konsumpcji rośnie ilość wytwarzanych przez ludzi śmieci. Dlatego też tak ważne jest, aby zwiększać naszą świadomość w kontekście odpadów i recyclingu. Jak długo rozkładają się poszczególne śmieci? Co możemy zrobić, aby lepiej zarządzać odpadami?

Co wpływa na tempo rozkładania się odpadów?

To, jak długo rozkładają się poszczególne rodzaje śmieci, zależy od wielu czynników. Najważniejszym elementem wpływającym na tempo rozkładu jest oczywiście materiał. Tak więc tak zwane odpady organiczne rozkładają się o wiele, wiele szybciej niż tworzywa sztuczne. Nie bez znaczenia jest również jakość materiałów, z których śmieci były wykonane, a także wielkość odpadu.

Tempo rozkładu odpadów w dużej mierze zależy również od klimatu. W miejscach, gdzie występują wysokie temperatury, a jednocześnie duża wilgotność, śmieci rozkładają się znacznie szybciej – a w szczególności odpady pochodzenia naturalnego oraz papiery. 

Jak długo rozkładają się poszczególne śmieci?

Jak już wspomnieliśmy, życie śmieci może zależeć od kilku czynników. Jak długo rozkładają się konkretne odpady? Oto kilka najważniejszych przykładów.

Plastik i inne tworzywa sztuczne

Polietylen (PE), polipropylen (PP) czy polichlorek winylu (PVC) to najpopularniejsze tworzywa sztuczne. Używa się ich do produkcji większości opakowań oraz innych plastikowych elementów. Mimo że materiały te są tak powszechne, to wciąż niewielu z nas ma świadomość, że plastikowe śmieci rozkładają się nawet kilka tysięcy lat!

  • plastikowe torby na zakupy – 100 do 1000 lat w zależności od warunków środowiskowych,
  • plastikowe butelki – ponad 450 lat,
  • plastikowe słomki do napojów – 100 do 500 lat,
  • buty lub inne elementy garderoby z tworzywa sztucznego – 50 do 1000 lat,
  • mikroplastik, czyli drobinki plastiku powstałe wskutek rozkładu innych, większych plastikowych przedmiotów – kilka tysięcy lat.

Papier

Odpady papierowe zaliczane są do grupy odpadów organicznych. W porównaniu do innych materiałów ulegają one degradacji znacznie szybciej. Warto jednak mieć na uwadze, że tempo rozkładu papierowych śmieci zależy od rodzaju papieru oraz tego, czym jest pokryty. Nie bez znaczenia pozostają także warunki środowiskowe, ponieważ papier jest wyjątkowo podatny na wilgoć.

  • tektura, np. pudełka kartonowe – 1 do 2 miesięcy,
  • gazety – 2 do 6 tygodni,
  • papier powlekany, np. kolorowe czasopisma – 2 do 5 miesięcy,
  • papier biurowy, np. papier do drukarki – 2 do 5 miesięcy,
  • chusteczki higieniczne oraz ręczniki papierowe – kilka tygodni do miesiąca.
co wpływa na tempo rozkładu odpadów
Plastik jest jednym z najdłużej rozkładających się materiałów.

Szkło

Szkło jest jednym z najtrwalszych materiałów, a czas jego rozkładu jest wyjątkowo długi. Mimo to szklane wyroby są bardzo ekologiczne, ponieważ można używać ich wielokrotnie oraz z łatwością poddawać recyclingowi.

  • szklane butelki, słoiki itp. – ok. 4000 lat lub dłużej. Niektóre źródła podają, że szklane wyroby w ogóle nie ulegają rozpadowi.

Odpady pochodzenia naturalnego

Bioodpady, czyli inaczej odpady pochodzenia naturalnego, wymagają niewiele czasu na pełen rozkład. Co więcej, w znacznej większości mają one neutralny, a nawet pozytywny wpływ na środowisko – możemy wykorzystać je między innymi do stworzenia domowego kompostownika.

  • liście, obierki, resztki – 2 do 12 tygodni,
  • skórka od banana – ok. 2 lat. Skórka od banana jest jedynym wyjątkiem, jeśli chodzi o tempo rozkładu odpadów naturalnych. 

Czytaj także: Gdzie wyrzucać odpady zielone? 

Metale

Ostatnią grupą odpadów są metale. Warto jednak podkreślić, że nie ulegają one rozkładowi w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ulegają natomiast korozji, czyli chemicznemu procesowi, który stopniowo prowadzi do degradacji. Metale – takie jak żelazo, miedź, złoto, srebro, aluminium czy ołów – są więc wyjątkowo trwałe, a ich pełen rozpad może trwać nawet kilka tysięcy lat. Podobnie jak szkło, mogą być jednak poddawane przetapianiu i recyclingowi. 

Segregacja śmieci oraz recycling

Postęp technologiczny, wzrost konsumpcji oraz generalne zmiany naszego stylu życia przyczyniają się do powstawania coraz większej ilości śmieci. Dlatego też tak ważne jest, aby podjąć konkretne działania w kierunku redukcji odpadów oraz ochrony naszej planety. Co możemy zrobić, aby nie doprowadzić do powstania kolejnych „plam śmieci”?

Pierwszym, ale jednocześnie niezwykle ważnym, krokiem jest świadome podejście do odpadów oraz ich segregacja. Dlaczego? Poprawna segregacja śmieci pozwala na ich recycling. Dzięki temu mniej odpadów trafia na składowiska, co oznacza znacznie mniejsze koszty – zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa. 

Czytaj także: Segregacja odpadów budowlanych – dlaczego jest ważna i kogo dotyczy?