Rodzaje kontenerów na odpady

Rozpoczynając budowę, remont, rozbiórkę lub renowację, należy zaplanować – obok najważniejszych prac – także gospodarkę powstałymi odpadami. Odpady te muszą być składowane i utylizowane wg określonych procedur. By wyrzucić je zgodnie z prawem, należy wynająć kontener od firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Jakie rodzaje kontenerów są dostępne dla użytkowników indywidualnych i firm, oraz jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb?

Dlaczego potrzebuję osobnego kontenera na odpady?

Specjalny kontener jest niezbędny do składowania śmieci remontowo-budowlanych i gabarytowych różnego typu. Odpady te, w odróżnienie do „zwykłych” odpadów komunalnych nie mogą być wyrzucane do przydomowych śmietników. Między innymi dlatego, że mogłyby uszkodzić samochody do przewozu śmieci lub maszyny na liniach sortujących. Głównym powodem jest jednak troska o środowisko – wiele materiałów budowlanych, w tym przede wszystkim gruz, można poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie (np. jako kruszywo do budowy dróg lub nowych konstrukcji).

Trzeba pamiętać, że wywożenie gruzu, śmieci budowlanych, zużytego sprzętu RTV/AGD, czy mebli w miejsca do tego nieprzeznaczone (np. do lasu) jest nielegalne i zagrożone wysoką grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności. Z tych powodów każda budowa, remont, czy większa inwestycja powinna wiązać się z zaplanowaniem bezpiecznej gospodarka odpadami. W praktyce najwygodniej jest po prostu zamówić kontener dopasowany do wielkości przedsięwzięcia i ilości odpadów, które powstaną w jego trakcie.

Rodzaje kontenerów na odpady budowlane

Kontenery na odpady remontowo-budowlane można zamówić w wielu wariantach. Najczęściej wybierane rozwiązania, to:

  • Kontener na czysty gruz budowlany – umieszcza się tutaj tylko gruz, bez domieszek (dopuszcza się niewielkie domieszki zapraw czy starych powłok malarskich). Gruz tworzy ceramika budowlana (cegły, bloczki, dachówki), a także rozkruszone fragmenty posadzek.
  • Kontener na odpady zmieszane – można umieszczać w nim wszelkie odpady powstałe podczas budowy lub remontu. Wyrzucisz tutaj zatem nie tylko gruz, ale i styropian, płyty gipsowo-kartonowe, farby, kleje, czy elementy wyposażenia łazienki.

W zależności od potrzeb i specyfiki prowadzonych prac można zamówić także kontener na określony typ odpadów, np. tylko na odpady opakowaniowe, czy odpady niebezpieczne. Naszym klientom oferujemy także kontenery na ziemię, piasek, odpady sezonowe (liście, gałęzie) i pozostałe grupy śmieci powstające w trakcie budów, rozbiórek, renowacji i innych przedsięwzięć. W odpowiednich kontenerach można składować także śmieci gabarytowe – meble, duże sprzęty domowe, elementy instalacji sanitarnych i inne.

Kontenery na odpady – dostępne pojemności 

W Skiprex oferujemy kontenery od 2,5 do 36 m³. Oznacza to, że odpowiednie rozwiązanie znajdzie u nas klient indywidualny prowadzący niewielki remont, jak i duża firma, które realizuje rozbudowaną inwestycję budowlaną.

Wielkość kontenera dobiera się do skali prowadzonych prac, ale także do ich charakteru. Typowe prace remontowo-budowlane w domu lub mieszkaniu wymagają zwykle użycia kontenera o pojemności około 5-10 m³. Dla niewielkich prac renowacyjnych, dotyczących na przykład jednego pomieszczenia, wystarczający będzie kontener o pojemności 2,5 m³. Naturalnie, im większa inwestycja, tym większy pojemnik będzie potrzebny. Budowa dużego domu czy demontaż konstrukcji wiąże się zwykle z wynajęciem kontenera o pojemności 10-12 m³ lub większej. Firmy budowlane i przemysłowe potrzebują zwykle bardziej pojemnych rozwiązań, nierzadko takich, które przekraczają 30 m³.

Jak zamówić odpowiedni kontener na odpady?

Jeśli nie wiesz, jaki kontener będzie odpowiedni w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami. Nasi fachowcy doradzą Ci najlepszą dostępną opcję. 99% zleceń realizujemy jeszcze tego samego dnia. Kontener możesz wygodnie zamówić bez wychodzenia z domu, wystarczy, że do nas zadzwonisz.

Nasze usługi są dostępne dla klientów indywidualnych, a także dla firm i przedsiębiorstw budowlanych oraz produkcyjnych. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 730 053 133.