Odpady wielkogabarytowe – co to jest i gdzie je wyrzucać?

Odpady gabarytowe to śmieci, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się w przydomowych śmietnikach komunalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie duże elementy możemy zaliczyć do tej grupy odpadów. Czym zatem są odpady gabarytowe i jak pozbyć się ich zgodnie z prawem?

Odpady gabarytowe – co do nich zaliczamy?

Najczęściej wyrzucanymi przez gospodarstwa domowe gabarytami są meble. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju szafach, regałach, kredensach, stacjach RTV, czy szafkach kuchennych. To także stoły, krzesła, sofy, fotele i podnóżki. Również wózki i foteliki dziecięce, meble ogrodowe, czy deski do prasowania. W grupie odpadów gabarytowych znajdziemy także stare dywany, wykładziny, materace, karnisze i duże zabawki – jednak takie, które nie zawierają elektroniki (np. koń na biegunach). Zaliczymy tutaj elementy domowej siłowni: ławki, atlasy, maszyny do ćwiczeń (również bez elementów elektronicznych), oraz duże elementy ceramiki łazienkowej: wanny, brodziki, czy kabiny prysznicowe.

Czego nie można zaliczyć do odpadów gabarytowych?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie odpady, które są bardzo duże, można przypisać do odpadów gabarytowych. Do typowych śmieci tego typu nie zaliczamy zużytego sprzętu RTV i AGD – pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów, konsol, monitorów, itd. 

Do odpadów gabarytowych nie zalicza się także odpadów budowlanych, w tym przede wszystkim gruzu, fragmentów konstrukcji i innych śmieci poremontowych: płyt gipsowo-kartonowych, grzejników, czy płytek ceramicznych w dużych ilościach. Odpadami gabarytowymi nie są także produkty wykończeniowe podłóg (panele, deski), ani elementy pojazdów, w tym opony.

W kontenerze na odpady gabarytowe nie powinny znaleźć się chemikalia, śmieci niebezpieczne i toksyczne (takie jak niektóre farby, lakiery i oleje). Nie wyrzucamy tutaj również typowych komunalnych, „zmieszanych” śmieci, szkła, bioodpadów i elektroodpadów. 

Gdzie wyrzucać odpady wielkogabarytowe?

Aby wyrzucić odpady gabarytowe oraz pozostałe tzw. trudne, można postąpić dwojako:

  • dostarczyć odpady do punktu PSZOK,
  • wynająć kontener od firmy zajmującej się wywozem tzw. trudnych odpadów.

 

Punkty PSZOK, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdują się w każdej gminie. Przyjmują jednak niewielkie ilości śmieci, a na dodatek trzeba je tam dostarczyć samodzielnie (przy odpadach remontowych i gabarytowych jest to zwykle bardzo trudne). Niektóre gminy oferują również mobilne kontenery na gabaryty podstawiane raz na jakiś czas w różnych częściach miast. Niestety bardzo szybko zostają one zapełnione, zwykle tez trzeba dysponować własnym transportem, by dostarczyć tam śmieci. Pojemniki te nie są również dostępne zawsze.

 

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od firmy, która specjalizuje się w gospodarce trudnymi odpadami. Kontener zostanie podstawiony pod drzwi i odebrany niezwłocznie po zapełnieniu. Taka usługa nie kosztuje dużo, a pozwala zaoszczędzić wiele czasu i energii.

Jaki kontener na odpady gabarytowe wybrać?

W typowej sytuacji, gdy prowadzimy budowę lub remont, powstaje bardzo dużo odpadów różnego typu – zarówno budowlanych (gruz, materiały izolacyjne), jak i gabarytowych (meble), czy elektronicznych (zużyty sprzęt AGD). Wynajmując odpowiedni kontener, można pozbyć się ich wszystkich niemal za jednym zamachem.

 

Jeśli chcesz zamówić kontener, wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie. Nasi fachowcy pomogą Ci wybrać odpowiedni rozmiar pojemnika oraz jego rodzaj. Wystarczy, że powiesz nam, jakie śmieci zamierzasz wyrzucić oraz wskażesz ich szacowaną ilość. Całą resztą – od podstawienia kontenera po wywóz odpadów i ich utylizację – zajmiemy się my. Możesz wynająć kontener zarówno na konkretne śmieci (np. gabaryty) jak i odpady zmieszane, do których wyrzucisz większość pozostałości po remoncie lub budowie.