Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Przy remoncie lub zmianie wystroju mieszkania często przychodzi czas na nowe meble i sprzęty, które odmienią wygląd pomieszczenia. Co zrobić z niepotrzebnymi już elementami aranżacji? Odpady wielkogabarytowe, jak mówi sama nazwa – ze względu na wymiary nie mogą trafić do zwykłych koszy na śmieci i powinny zostać umieszczone w specjalnym kontenerze. Jakie przedmioty można do niego wrzucić i czym właściwie są odpady wielkogabarytowe?

Co to są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe określane potocznie jako „gabaryty” to odpady z gospodarstw domowych, które mają duże wymiary – uniemożliwiające składowanie ich z pozostałymi śmieciami komunalnymi. Nie każdy rodzaj wyposażenia domu o niestandardowych wymiarach można zaliczyć do gabarytów, a niektóre części mebli lub elementy ceramiki sanitarnej są ujęte w klasyfikacji odpadów jako śmieci poremontowe. Mylne umieszczenie takich odpadów w kontenerze na śmieci wielkogabarytowe może skutkować większymi kosztami odbioru lub niewykonaniem usługi.

Odpady wielkogabarytowe – co zaliczamy do tej grupy?

Lista odpadów wielkogabarytowych obejmuje wiele rodzajów śmieci, które wcześniej były wykorzystywane na co dzień w gospodarstwie domowym lub pełniły funkcję dekoracyjną, ale z czasem przestały być użyteczne. Odpady wielkogabarytowe to głównie:

  • stare meble (kredensy, szafy, komody, szafki nocne, szafki kuchenne, biurka, stoły, ławy, regały, krzesła),
  • meble tapicerowane (fotele, kanapy, wersalki, pufy),
  • materiały wykończeniowe i dekoracyjne (wykładziny, dywany, chodniki, panele, tapety, boazerie),
  • elementy stolarki otworowej (drzwi i okna – bez parapetów, ościeżnic i futryn),
  • przedmioty codziennego użytku (deski do prasowania, suszarki do ubrań, duże zabawki, sprzęt sportowy, materace, rowery).

Co nie należy do śmieci wielkogabarytowych?

Do odpadów wielkogabarytowych nie można zaliczać śmieci odpowiadających innej kategorii, grupie lub rodzajowi nieczystości. W kontenerze na gabaryty nie powinny się znaleźć:

  • odpady poremontowe m.in. gruz, elementy ceramiki budowlanej i betonowych konstrukcji, materiały izolacyjne, płytki i płyty G-K, grzejniki,
  • odpady niebezpieczne (łatwopalne i szkodliwe dla zdrowia i życia innych osób),
  • opony, części karoserii i nadwozia pojazdu,
  • sprzęty elektryczne i elektroniczne (RTV i AGD) – lodówki, zmywarki, pralki, telewizory nie mogą znaleźć się wśród śmieci wielkogabarytowych, podobnie jak sprzęt oświetleniowy, przyrządy medyczne, czujniki kontrolne oraz baterie i akumulatory.

Gdzie wyrzucić odpady wielkogabarytowe?

Gminy organizują zbiórki i wyznaczają daty oraz miejsca odbioru odpadów wielkogabarytowych, które umożliwiają bezpłatne pozbycie się zalegających przedmiotów i sprzętów. Nie zawsze jednak ich terminy odpowiadają przeprowadzaniu prac porządkowych lub remontów, a za składowanie gabarytów na terenie posesji można otrzymać wysoki mandat. W takiej sytuacji odpady wielkogabarytowe można dostarczyć do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie miejsca zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powinny być dostępne na każdym obszarze uznanym prawnie za gminę. Minusem rozwiązania jest jednak brak transportu dla odpadów, który trzeba zorganizować we własnym zakresie.

Najwygodniejszą opcją pozbycia się odpadów wielkogabarytowych jest zamówienie specjalnego kontenera. W Skiprex realizujemy zlecenia w ciągu jednego dnia, a rozmiar kontenera można dopasować do ilości niepotrzebnych gabarytów. Dostępne pojemności to: 2,5 m³, 3,5 m³, 5,5 m³, 7 m³ oraz 10,5 m³.