Demontaż pieca kaflowego – jak zrobić to zgodnie z prawem?
Przed wymianą systemu grzewczego wiele osób musi stawić czoła rozbiórce starego pieca kaflowego. Rozwiązanie zastępuje się bardziej ekologicznymi instalacjami, które są zasilane gazem lub energią i emitują mniej szkodliwych substancji. Demontaż pieca kaflowego nie jest łatwym zadaniem – wiąże się z koniecznością rozebrania masywnej konstrukcji i uporządkowania dużej ilości powstałych odpadów budowlanych. Jak w zgodzie z prawem zlikwidować stary piec kaflowy?
Jak zaplanować rozbiórkę pieca kaflowego?
Demontaż pieca kaflowego w domu może kosztować wiele wysiłku osób przeprowadzających remont lub przebiegać bezproblemowo – jeśli odpowiednio przygotuje się do procesu wyburzania grzewczej zabudowy. W celu zabezpieczenia elementów wyposażenia warto wynieść meble i inne przedmioty znajdujące się w otoczeniu pieca kaflowego. Dzięki temu rozwiązaniu unikniesz zakurzenia oraz dodatkowej pracy związanej z czyszczeniem mebli i sprzętów. Z myślą o zabezpieczeniu przed osadzającym się pyłem przedmiotów, które zostały w pomieszczeniu, warto wykorzystać zwykłą folię malarską. Pomocne okażą się również wiaderka i wytrzymałe worki, do których bezpośrednio można wrzucać gruz z rozbiórki oraz spryskiwacz z wodą, który zapobiegnie unoszeniu się pyłów w powietrzu.
Od czego zacząć demontaż pieca kaflowego?
Przy demontażu pieca kaflowego należy zadbać o narzędzia umożliwiające likwidację masywnej zabudowy m.in. młotek, dłuto oraz łopatę, a także odzież ochroną (okulary ochronne, rękawice i maskę na twarz). Konieczne może okazać się również wsparcie drugiej osoby ze względu na dużą ilość odpadów budowlanych, które warto od razu wynosić z pomieszczenia i wrzucać bezpośrednio do specjalnego kontenera.
Rozbiórkę powinno się rozpocząć od górnej części pieca. Jeśli zależy Ci na pozyskaniu kafli, cały proces demontażu może się wydłużyć ze względu na potrzebę zachowania szczególnej ostrożności przy używaniu dłuta i młotka. Przed przystąpieniem do docelowej rozbiórki warto wlać do wnętrza pieca trochę wody, co ograniczy unoszący się pył w czasie skuwania fragmentów konstrukcji.
Po demontażu pieca kaflowego nie można zapomnieć o dokładnym zabezpieczeniu powstałego otworu w ścianie, który stanowi łącznik z przewodem kominowym. W przypadku pojawienia się nieszczelności domownicy mogą być narażeni na zatrucie bezwonnym, unoszącym się w powietrzu tlenkiem węgla.
Jak pozbyć się odpadów budowlanych po rozbiórce pieca kaflowego?
Gruz budowlany po rozbiórce pieca kaflowego nie powinien trafić do zwykłego śmietnika z odpadami komunalnymi. Wyrzucenie go w ten sposób lub pozostawienie w miejscu niewyznaczonym może skutkować otrzymaniem wysokiej grzywny finansowej. Prawo zabrania również składowania odpadów budowlanych na posesji, a za niestosowanie się do przepisów o utrzymaniu czystości grozi mandat w wysokości 1500 złotych.
Demontaż pieca kaflowego generuje spore ilości gruzu, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto wynająć kontener przeznaczony do składowania tego rodzaju odpadów. W naszej ofercie znajdziesz kontenery na gruz budowlany o różnej pojemności, które dopasujesz do skali prac remontowych. Sprawdzą się również worki big bag umożliwiające wygodne transportowanie gruzu z pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala w bezpieczny sposób przekazać gruz do utylizacji bez szkód dla środowiska i innych osób uczestniczących w procesie gospodarowania odpadami.